Jde o onemocnění, které lékaři označují jako karcinom (rakovinu). Původem je zpravidla buňka či několik buněk, u nichž dojde k určitým změnám a jejich dělení se vymkne kontrole.
Tak vznikne primární ložisko, které se zvětšuje (lokální progrese) a po určité době dojde k uvolňování buněk do krevního a lymfatického systému a k rozesevu nádoru ve vzdálených orgánech (metastázy). Jsou nádory, které metastazují brzy (například melanom), jiné později.
Samotný vznik nádorového bujení nebývá spojen s příznaky, proto je důležité absolvovat preventivní, tzv. screeningové prohlídky, aby se na karcinom přišlo co nejdříve. Tedy ve stadiu, kdy je plně vyléčitelný chirurgickým odstraněním. Po něm může následovat ještě zajišťovací (adjuvantní) terapie, což může být chemoterapie nebo radioterapie. Cílem je zničit všechny mikrometastázy, které již vznikly.
Lokálně pokročilý nádor může již způsobit potíže útlakem útvarů ve svém okolí. Bolesti se zpravidla dostavují až v pokročilejší stadiu.
U velkých nádorů lze před chirurgickým výkonem použít tzv. neoadjuvatní léčbu: chemoterapie se podává s cílem zmenšit nádor, aby bylo možné jej odstranit pokud možno kompletně.
Každý nádor má svá specifika a u každého pacienta se může projevit jinak. Obecné příznaky bývají hubnutí, únava, chudokrevnost, pocení, později zvýšené krvácení, nebo naopak vznik žilních sraženin (trombózy).
V ČR funguje síť komplexních onkologických center, kde je nemocný vyšetřen a jeho nálezy jsou konzultovány mnohooborovým týmem (onkolog, chirurg, radioterapeut, nutriční specialista, fyzioterapeut, psycholog apod.). Heslem správného přístupu, které zastává Český národní onkologický program, je "Správná léčba správnému pacientovi ve správný čas a na správném místě".
Nově diagnostikovaní pacienti by se měli zajímat o možnost doporučení do komplexního onkologického centra, protože tato pracoviště mohou poskytnout nejmodernější léčbu – cílenou a biologickou léčbu. Ta je vyhrazena jen zdravotnickým zařízením, která disponují dostatkem zkušeností a dostatečným vybavením – jak přístrojovým, tak i personálním.
Příklady ložiskových (solidních) nádorů:
- Karcinom plic
- Karcinom prsu
- Karcinom tlustého střeva a konečníku
- Karcinom hlavy a krku
- Karcinom slinivky břišní
- Maligní melanom
- Karcinom děložního čípku
- Karcinom vaječníků
- Karcinom žaludku
- Karcinom ledvin a močového měchýře
- Karcinom štítné žlázy
- Karcinom děložní sliznice a další